Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cap Type | Screw Cap |
| Machine Automation | Automatic |
| Capping Capacity | 1000 bph |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Bottle Volume | 1 L |
| Cap Diameter | 25 mm |
| Power Consumption | 1 PHASE |
| Model Name/Number | SVISC |
| Filling Head | 1 |
| Brand | SIDDHIVINAYAK |
| Bottle Material | HDPE, PET |
| Weight | 350 |
| Phase Type | Single Phase |
| Machine Material | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 30 BPM |
| Production Capacity | 40 BPM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece 1 |
| Cap Type | Screw Cap |
| Machine Automation | Automatic |
| Capping Capacity | 1000 bph |
| Warranty | 1 year |
| Bottle Volume | 500 ml |
| Cap Diameter | 25 mm |
| Power Consumption | 1 PHASE |
| Model Name/Number | SVIGFM |
| Filling Head | 4 |
| Brand | SIDDHIVINAYAK |
| Bottle Material | Glass |
| Weight | 450 |
| Phase Type | Single Phase |
| Machine Material | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 30 BPM |
| Production Capacity | 24 BPM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| Cap Size Range | 25-38 mm |
| No Of Head | 1 Nos. |
| Container Diameter Range | 40-80 mm |
| Number of Heads/Stations | Single Head |
| Torque Control | Mechanical |
| Model Name/Number | SVSC-60 |
| Height Of Conveyor | 860 mm to 910 mm |
| Voltage | 415V |
| Container Material | PET |
| Cap Type | Screw Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| Direction Of Movement | Left To Right |
| Frequency | 50Hz |
Consistent innovation, coupled with an attentive thoughtful of customer’s needs & demands, makes us the most renowned manufacturer of Automatic Single Head Screw Capping Machine. This machine is used for capping of bottles & jars in pharmaceutical, food, chemical, cosmetic, pesticide and many more industries. The Model SCSC60 is high efficient & compact model suitable for capping of threaded Caps on the bottle.The machine has safety guard for operation and protection and specially designed hopper is to increase storage capacity of bowl.
Our developed Automatic Single Head Screw Capping Machine has highly efficient conveyor with height of 860 mm to 910mm. This low power consumption's and Low noise level product is known to be one of the finest that are available in the market. It comes with Single motor synchronizes conveyor, star wheel, & platform turret.
Previously filled container moving on conveyor belt are feed into an in-feed star wheel, bringing the container below the sealing head in the subsequent indexing part, mean while the rotating head pickup a cap from the cap star wheel which is receiving from delivery chute of cap filling bowl, where the body and the neck of the container are positioned below the rotating head, where the sealing head is performing perfect operation of sealing, rotating head is design to seal container according to pre-set torque
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Capacity | 30 BPM |
| Machine type | Automatic |
| Cap type | ROPP, Crown |
| Output Speed | 20-40 bpm |
| Output capacity | 10-20 bpm |
| Production Capacity | 24 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap Size Range | 30-80 mm |
| Cap size | 22-38 mm |
| Container Diameter Range | 30-80 mm |
| Bottle diameter | 30-80 mm |
| Power Load | 3 kW |
| Power | 1 kW |
| Model Name/Number | SVISGPF |
| Filling Head | 4 |
| Body material | SS304 |
| Power Consumption | 1 PHASE |
| Brand | SIDDHIVINAYAK |
| Weight | 450 |
| Usage | Pharma, Beverage, Food, Cosmetic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Operation | Automatic |
| Output Speed | 20 bpm |
| Cap Size Range | 25-38 mm |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Container Diameter Range | 40-80 mm |
| Bottle Diameter | 40-80 mm |
| Number of Heads/Stations | Single Head |
| No Of Heads | Single Head |
| Torque Control | Clutch Type |
| Bottle Material | PET, PP, HDPE |
| Cap Type | Ropp Cap, Screw Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| Cap Size Range | 25-38 mm |
| No Of Head | 4 Nos. |
| Container Diameter Range | 40-80 mm |
| Number of Heads/Stations | Four Head |
| Torque Control | Mechanical |
| Model Name/Number | SVSCS100 |
| Height Of Conveyor | 860 mm to 910 mm |
| Voltage | 415 Volts |
| Container Material | PET |
| Cap Type | Screw Cap, CRC Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Three Phase |
| Direction Of Movement | Left to Right |
| Frequency | 50 Hz. |
| Output Per Hour | 2400 to 6000 Piece |
With immense expertise in this fabrication industry, today, we are capable of providing complete range Automatic Multi Head Screw Capping Machine.Our range is designed to meet the needs of the bottle capper industry. By keeping our clients’ requirements are the prime concern, we offer standard as well as customized solutions. We offer three types of models SVSCS100, SVSC-150 & SVSC200. The equipment is suitable for adding, capping of I.V-solution bottle after stoppering.
Owing to its excellent performance, compact design, durable finish standards, high production, reliable operations and less maintenance, this machine is highly demanded in the market.All our sheets are fabricated as per the set standards and parameters to mark their excellent durability and proficiency in the industry.
Previously filled container moving on conveyor belt are feed into an in-feed star wheel, bringing the container below the sealing head in the subsequent indexing part.
Mean while the rotating head pickup a cap from the cap star wheel which is receiving from delivery chute of cap filling bowl, where the body and the neck of the container are positioned below the rotating head, where the sealing head is performing perfect operation of sealing, rotating head is design to seal container according to pre-set torque.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Capacity | 30 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Model Name/Number | SVISC |
| Power Consumption | 1 PHASE |
| Filling Head | 1 |
| Brand | SIDDHIVINAYAK |
| Weight | 350 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Operation | Automatic |
| Capacity | 30 BPM |
| Container Diameter Range | 40-80 mm |
| Jar Dia Range | 80-150 mm |
| Output Speed | 30 bpm |
| Production Capacity | 30 Bottles/Min |
| Packaging Material | Beverages |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap Size Range | 38 mm |
| Cap Size | 100 mm |
| Cap Material | Aluminium Lug, Twist Off Lug |
| Heater Load | no heater |
| Jar Material | Glass |
| Body Material | SS304 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Operation | Semi Automatic |
| Output Speed | 20 bpm |
| Cap Size Range | 38-53 mm |
| Capacity | As per requirement |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Container Diameter Range | 25-60 mm |
| Bottle Diameter | 40-80 mm |
| Number of Heads/Stations | Single Head |
| No Of Heads | Single Head |
| Torque Control | Clutch Type |
| Material | SS and MS |
| Brand | Siddhivinayak |
| Model Name/Number | SVSSC |
| Usage/Application | Pharma Industries |
| Voltage | 415 Volts |
| Cap Type | Ropp Cap, Screw Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | 3 Phase |
| Output Per Hour | 1000 to 2400 Containers |
| Number Of Sealing Head | 1 Nos. |
We are well recognized for offering our quality conscious customers precision designed range of Semi-Automatic Screw Capping Machine. The offered product comes with latest micro-computer control as well as digital display support to deliver optimum working performance. It is Very compact & versatile model made from S.S. elegantly matt finished body. The machine is constructed as per international industrial norms with all custom solutions to meet varied demands of our clients. It is produced on the welded steel frame with stainless steel doors.
This Semi Automatic Screw Capping Machine can give different sizes of the container without changing its parts. Some of its specifications include suitable for round flat-top cap locking operation, allows adjustment to capping speed and tightness, suitable for capping bottles of cosmetics, chemical, drinks and others. It comes with 1 sealing head. This user-friendly machine is suitable for small to medium size industries.
This unit required manually feeding and unloading of container. Previously filled bottles are manually fed, where the body and the neck of the container are positioned below the rotating head, and sealing head is performing perfect operation of capping with uniform torque. After sealing operation, sealing head moves upward with help of cam and unload the sealed bottle.
Additional Information:
Product Details:
| Operation Mode | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| Cap Size Range | 28-43 mm |
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Container Diameter Range | 40-80 mm |
| Number of Heads/Stations | Four Head |
| Torque Control | Clutch Type |
| Material | ss316 |
| Usage/Application | filling |
| Weight | 550 |
| Voltage | 230 |
| Height Of Conveyor | 90mm |
| Cap Size | any |
| Container Material | PET, PP, HDPE |
| Cap Type | Screw Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: