Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 100 ml to 1000 ml |
| No Of Heads | 2 Head |
| Filling Speed | 10 to 20 bpm |
| Capacity | 24 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Operation Type | Table Top |
| Suitable For | Lubricant, Milk, Oil, Water, Sanitizer, Syrup, Juice |
| Container Type | Bottle |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SAFSL |
| Filling Head | 2 |
| Power Consumption | 0.5 H.P. |
| Brand | Siddhivinayak Industries |
| Body Material | SS with MS Frame |
| Weight | 75 |
| Machine Type | Volumetric |
| Usage/Application | Liquid Filling |
| Air Pressure | 5 bar |
| Frequency | 50 |
| Phase | 1 Phase |
| Power Source | 0.5 HP |
| Voltage | 220V |
| Machine Dimensions | 2Feet x 1.5 Feet x 1.5 Feet |
| Driven Type | Motor Driven |
| Packaging Speed | 10-15 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Semi Automatic Volumetric Liquid Bottle Filling Machine works on volumetric principle. This model consist with syringe & piston & nozzle.
This model is sutiabel for various medium & low viscuss liquid in various industries, like as a pharmacy, food, dairy, agro chemicals, Beverages industries.
The unit is made compact, versatile and enclosed in stainless steel elegantly matt finish body, consists of, drive unit with gear motor, eccentric drives, Syringe piston assembly,
Reciprocating Nozzle with self-centering devices. Bottle is manually loaded in position for filling and unloaded after filling.
Additional Information: