Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Sleeve Wrapper |
| Packaging Speed | 10–20 packs/min |
| Max Pack Size | 600×500×300 mm |
| Film Material | PE, 2000MM X1000MM, Polyolefin, LDPE |
| Tunnel Length | 1000 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical industries |
| Material | SS or MS |
| Film Thickness | 25–35 µm |
| Heating Type | Electric |
| Conveyor Speed | 10–15 m/min |
| Body Material | SS And MS |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 440V |
| Air Supply | 4-6 Bar |
| Output Per Minute | 4-5 Pack |
| Automation Grade | Semi Automatic |
SVSSW is a Semi Automatic shrink wrapping machine suitable to wrapping various size container. Fully synchronized sealing operation.
Sealing Head having sensor system prevents bottle damage/ accident while sealing & protect operator. The wrapper opening can be precisely adjust based on the size of the container packaged.
Shrink tunnel having intelligent temperature controller allow accurate heating temperature inside the tunnel.
The SVSSW is one of the most user compatible, fully protected and almost maintenance free.
Additional Information: